הצעת מחירצרו קשרפייסבוק

חדשנות בתחום הבניה הירוקה

הבניה הירוקה היא בשורה לאלו המעוניינים בסגנון חיים או מרחב עבודה איכותי, המאפשר חיסכון משמעותי במשאבים ולא פחות חשוב שמירה על כדור הארץ. רבים מאנשי המקצוע מציעים בניה ירוקה איכותית, אך לא כל בניה קלה, או בנייה הנעזרת בחומרים חדשניים, נחשבת לבניה ירוקה? מהי השפה המשותפת, שהופכת בניה חדשנית לבניה ירוקה?


בניה ירוקה - קווים לדמותה


בניה ירוקה נגזרת מתוך תקן בניה ירוקה, שנמצא באתר המשרד להגנת הסביבה. התקן מסדיר את כל הנדרש בסביבות מגורים, סביבות עבודה, משרדים, מפעלים וסביבות למידה.
קיימים תקנים נוספים בתוך התחום של תקן בניה ירוקה, אשר מתייחסים אל דירוג בניינים עלפי צריכת אנרגיה, בידוד תרמי של מבנים, וכן פרק שלם העוסק בהשוואת כלים מדידים של בנייה ירוקה.


קצת היסטוריה על תקן בנייה ירוקה


בשנת 2005 הוצג התקן לראשונה עבור בנייה חדשה של מבני מגורים ומשרדים, ובשנת 2011 נוספה התייחסות למבנים, אשר נדרשים לשיפוץ.
בגרסת 2016 ניתנה התייחסות למבנים תעשייה ולמבני גרעין ומעטפת עבור משרדים.
כאמור, לכל המדריכים ניתן לגשת דרך האתר להגנת הסביבה.


מה כולל התקן?


התייחסות לכל הכרוך בבנייה ידידותית למשתמש ולסביבה, במטרה לחסוך ולייעל את השימוש במשאבים הקיימים, תוך חתירה לשמירה על בריאותם של המשתמשים בנכס, וכן כאמור שמירה על הסביבה המקיפה את הנכס.
בניינים, אשר מתהדרים בתקן בנייה ירוקה נהנים מיתרון שיווקי, שכן בנייה ירוקה מבטיחה את איכות החיים של המשתמשים בנכס והמעגלים הסובבים אותו.


חדשנות בבנייה ירוקה


החדשנות בבנייה ירוקה תבוא לידי ביטוי במערכות לניהול אנרגיה, מערכות בקרה לצריכת מים, מערכות למחזור של מים לשימושים שונים של הבניין, תכנון נכון של כיווני האוויר לטובת ניצולת טובה יותר של משאבי הטבע כמו רוח ושמש, וכן בנייה מדורגת בטופוגרפיה משופעת. בדרך כלל, בעת מסירת הנכס הדיירים מקבלים חוברת הדרכה, שמסייעת להם להכיר טוב יותר את המערכות, המתקנות בדירתם.
חשוב לציין, שמדובר על תקן התנדבותי, לא קיים חוק בישראל כיום, אשר מחייב בנייה ירוקה, אך אם קיימים יזמים, המעוניינים ליצור בנייה ירוקה בפרויקטים שלהם, הם בהחלט יכולים לקבל השראה ומידע מעשי מתקן זה. כמוכן חשוב לציין כי פורום ה- 15 (פורום 15 הערים הגדולות) התחייב זה מכבר ליישום ת"י 5281 לכל בנייה חדשה הן במגזר המגורים והן במגזר המשרדים, התעשייה ומבני הציבור.


אילו מתקנים ואביזרים ניתן לראות במבנים, אשר מבקשים לשלב בנייה ירוקה?


בין היתר, בניינים אשר נבנים עלפי תקן בניה ירוקה ייהנו ממתקני אופניים, אשר יוצבו לצדם, וזאת במטרה לעודד שימוש בכלי רכב ירוק, חסכוני וידידותי לסביבה. כאשר על כל יחידת דיור, יסופק מקום לחניה של זוג אופניים אחד.


מבחינת משאבי האנרגיה:


בבניה ירוקה קיימת חשיבות לחימום וקירור אקטיביים ופסיביים, תכנון ביו אקלימי, תאורה טבעית ודירוג אנרגטי של הבניין.

חזרה לעמוד מאמרים

  • מרפסות בניין עם צמחים - IQC בתחום הבנייה הירוקה